niedziela, 02 stycznia 2011 00:00

INFORMACJE, WYDARZENIA


ŚWIATOWY DZIEŃ PLUSZOWEGO MISIA

25 listopada obchodzony jest Światowy Dzień Pluszowego Misia. Jak co roku  klasy pierwsze szkoły podstawowej odwiedziły w tym dniu bibliotekę, aby świętować ze swoimi pluszakami oraz rozwijać zainteresowania czytelnicze. Uczniowie słuchali ciekawych i pouczających tekstów o misiach /”Bajka o Zbyciu i jego pluszowym misiu”, „Fabryka zabawek”, „Bury misio”/, śpiewali piosenki, tańczyli, uczestniczyli w zabawach ruchowych. Na zakończenie zajęć dzieci wykonały prace plastyczne przedstawiające misie, którymi udekorowały swoją klasopracownię.

 

 


PASOWANIE NA CZYTELNIKA

06 kwietnia 2011r. w bibliotece szkolnej odbyła się uroczystość pasowania uczniów klas pierwszych na czytelników. Pasowanie poprzedzone zostało krótką inscenizacją w wykonaniu uczennic klasy VIa, która miała na celu wyjaśnienie dzieciom konieczności poszanowania książek oraz przestrzegania regulaminu biblioteki. Główna bohaterka – KSIĄŻKA- przedstawiła uczniom swe prośby w formie wiersza:

 

 

Nie pisz i nie rysuj tuszem na mych kartach,
Bowiem wkrótce będę prawie nic nie warta.

Nie zaginaj rogów, używaj zakładki,
Na półce mnie stawiaj, dbaj o me okładki.

Kiedy moje kartki wyrwiesz i wyrzucisz,
Wiedz, że wtedy nigdy do nich nie powrócisz.

Gdy się ze starości zacznę rozlatywać,
Spróbuj mnie naprawić, posklejać, pozszywać.

Nie czytaj, gdy jadasz, nie brudź mnie rękami,
To ci będę służyć całymi latami.

Uczniowie doskonale zrozumieli zasady i potrzebę poszanowania książek, poznali także zasady zachowania się w bibliotece oraz umiejętność wypożyczania zbiorów.

 

 

Po krótkiej lekcji – inscenizacji wszystkie dzieci głośno powtarzały tekst przyrzeczenia:

My, uczniowie pierwszej klasy
Tobie, książko, przyrzekamy,
Że szanować cię będziemy,
Krzywdy zrobić ci nie damy.
Obowiązków czytelnika będziemy przestrzegać pilnie
I z twych rad i twych mądrości
Korzystać od dziś usilnie!


Po tekście ślubowania każdy uczeń został pasowany na rycerza książki – czytelnika biblioteki. Na pamiątkę tego doniosłego wydarzenia każdy nowy czytelnik otrzymał zakładkę do książki oraz wypożyczył być może pierwszą w swoim życiu książkę.

 

 

Włączenie pierwszoklasistów poczet czytelników to bardzo ważne wydarzenie. Dzieci mają możliwość doskonalenia techniki czytania oraz poszerzania swej wiedzy, którą mogą nabyć poprzez korzystanie ze zbiorów bibliotecznych.

 

 

IMPREZA CZYTELNICZA
Z OKAZJI ŚWIATOWEGO DNIA PLUSZOWEGO MISIA


29.11.2010r. w bibliotece odbyła się impreza czytelnicza z okazji Światowego Dnia Pluszowego Misia. W spotkaniu uczestniczyli uczniowie klas pierwszych wraz ze swoimi pluszowymi misiami. Głównym celem imprezy było rozwijanie zainteresowań czytelniczych, przyrodniczych, artystycznych, jak również kształtowanie poczucia szacunku dla zabawek i książek.

W trakcie imprezy dzieci wysłuchały inscenizacji pt.” Bajka o Zbysiu i jego pluszowym misiu” M. Kownackiej oraz recytacji wierszy: „Nie obejdzie się bez misia”, „Niedźwiedź”, „Kołysanka”, „Pożegnanie z misiem”, „Sen niedźwiedzia”.

Następnie pierwszoklasiści wraz ze swoimi pluszakami śpiewali i tańczyli piosenkę „Jadą misie” oraz demonstrowali w parach „niedźwiedzi uścisk”.

Jak przystało na imprezę czytelniczą dzieci obejrzały wystawkę książek o tematyce związanej z misiami, na której nie zabrakło takich pozycji jak: „Miś Uszatek i przyjaciele”, „Miś”, „Przygody misiów” oraz seria książek o misiu Paddingtonie.

Uczestnicy imprezy zapoznali się ponadto z informacjami na temat prawdziwych niedźwiedzi: brunatnego, polarnego, misia koali oraz zdjęciami tych zwierząt.

Na zakończenie miłego spotkania uczniowie otrzymali rysunki różnych misiów, które kolorowali.

 

 

PASOWANIE UCZNIÓW KLAS PIERWSZYCH
NA CZYTELNIKÓW BIBLIOTEKI


W dniu  28.01.2010r.  w bibliotece Zespołu Szkół w Gołkowicach odbyło się uroczyste pasowanie uczniów klas Ia i Ib na czytelników biblioteki. Uczniowie pod opieką pań wychowawczyń - pani Katarzyny Tomas i Justyny Prochasek przybyli do biblioteki aby po raz pierwszy skorzystać z jej zasobów. Zdarzenie to poprzedzone zostało inscenizacją, w której uczniowie klasy Va przygotowani przez bibliotekarkę p. Alicję Thomas, zaprezentowali wybrane postaci z bajek.

 


Dodatkową atrakcją był aktywny udział dzieci klas pierwszych w tym przedstawieniu ? musiały one odgadywać imiona prezentowanych bohaterów bajek. Pierwszaki poradziły sobie z tym zadaniem znakomicie. Po zapoznaniu dzieci z prośbami Książki dotyczącymi właściwego posługiwania się nią odbyło się uroczyste pasowanie na czytelników biblioteki. Na pamiątkę tego ważnego wydarzenia dzieci otrzymały pamiątkowe zakładki do książek i wypożyczyły swoją pierwszą w życiu książkę.
Od tej chwili uczniowie klas pierwszych są pełnoprawnymi czytelnikami naszej biblioteki i mamy nadzieję, że będą stałymi gośćmi w bibliotece i kontakt z książką sprawi im wiele radości i zadowolenia.

Alicja Thomas

 

 

KONKURS CZYTELNICZY


14 stycznia w bibliotece szkolnej został zorganizowany konkurs czytelniczy ze znajomości lektury Astrid Lindgren "Dzieci z Bullerbyn". W konkursie wzięl udział uczniowie klas trzecich: Joanna Serwotka, Olivia Halfar, Monika Firla, Wiktoria Stabla, Martyna Warło, Paweł Herman, Klaudia Guba, Aleksandra Kras, Kamila Mika.

Celem konkursu było rozbudzenie zainteresowań twórczością Astrid Lindgren, sprawdzenie stopnia znajomości książki "Dzieci z Bullerbyn" oraz kształtowanie umiejętności przekazywania przez uczniów zapamiętanych wiadomości.
Uczniowie rozwiązywali test, w którym należało:

- podkreślić jedną prawidłową odpowiedź z trzech podanych,
- odpowiedzieć na pytania samodzielnie pełnym zdaniem,
- rozwiązać krzyżówkę.

Najlepeij z wszystkimi zadaniami poradzili sobie:

Aleksandra Kras IIIb - I miejsce
Monika Firla IIIa - II miejsce
Wiktoria Stabla IIIa - II miejsce
Paweł Herman IIIb - III miejsce

 

Finaliści zostali nagrodzeni dyplomami i książkami. Pozostali uczestnicy konkursu otrzymali dyplomy i nagrody pocieszenia - długopisy.

 WARSZTATY PLASTYCZNE DLA UCZNIÓW GIMNAZJUM
16 grudnia 2009 roku w bibliotece szkolnej odbyły się warsztaty plastyczne dla uczniów gimnazjum. Uczniowie wykonywali aniołki z masy solnej. Gotowe aniołki mogły stać się wspaniałym prezentem świątecznym dla najbliższych.

  "REKSIO KONTRA FILEMON"


Klasa Ia jako pierwsza uczestniczyła w imprezie czytelniczej "Reksio kontra Filemon" czyli koty i psy w książkach i nie tylko. Impreza ma na celu rozwijanie zainteresowań czytelniczych, propagowanie głośnego czytania dzieciom, kształtowanie wrażliwości na los zwierząt.

 


Imprezę ubogacała wystawa prac plastycznych wykonanych przez uczniów, przedstawiająca psy i koty a także maskotki wypożyczone przez dzieci.
Pierwszaki chętnie słuchały informacji na temat proponowanej "psiej i kociej" literatury, wspaniale odgadywały wylosowane przez siebie "psie i kocie" zagadki. Bardzo sprawnie i szybko nauczyły się wyliczanki, z wielkim zaangażowaniem śpiewały i tańczyły.

3 i 10 grudnia w imprezie czytelniczej "Reksio kontra Filemon" uczestniczyły kolejne klasy : Ib, IIa, IIb, IIIa i IIIb. Dzieci z tych klas również dobrze się bawiły, z uwagą obejrzały proponowaną literaturę o psiej i kociej tematyce. Żadnego problemu nie sprawiły dzieciom zagadki ani powiedzenia, których znaczenie należało wyjaśnić. Uczniowie chętnie zaśpiewali piosenkę "Kundel bury", wspólnie pląsali i tańczyli.
Uważam, że cele imprezy "Reksio kontra Filemon" zostały osiągnięte. Uczniowie wykazali zainteresowanie proponowaną literaturą oraz wrażliwością na los zwierząt. Mam nadzieję, że to spotkanie będzie inspiracją do rozwoju ich zainteresowań czytelniczych i przyrodniczych i przyczyni się do częstszych odwiedzin w bibliotece.


Gabriela Kurpińska

 W grudniu 2007 r. w bibliotece odbyły się warsztaty plastyczne na których uczniowie pod kierunkiem Teresy Błasiak wykonywali aniołki z masy solnej. Niektóre prace zostały wysłane na VIII Ogólnopolski Konkurs Plastyczny pt. ?Anioł opiekunem sportowców? zorganizowany przez Szkołę Podstawową nr 16 w Wodzisławiu,
gdzie praca Oli Dziwoki z klasy I a zdobyła I miejsce.